Naprendszerünk gólemének, a Jupiternek számos olyan tulajdonsága van, amiért itt a Földön is hálásak lehetünk, többek között azért is, amiért eltéríti az esetlegesen felénk tartó űrsziklákat. A gázóriás bolygónkról is könnyedén megfigyelhető, akár egy kisebb távcsővel is, aki pedig nagyban játszik, az láthatja a Nagy Vörös Foltot is, ami a legnagyobb vihar, amit ismerünk, kiterjedése nagyobb, mint a Földé, és 150 éve indult pusztító útjára.
Tudósok viszont most valami érdekeset találtak ezzel kapcsolatosan, ugyanis a folt jóval instabilabb, mint hitték. Három hónapig részletesen tanulmányozták, az erről készült felvételek pedig azt mutatják, hogy a folt elliptikus alakja változékony, különböző irányokban nyomódva össze.
Az alakváltozás önmagában nem meglepő, hiszen a Nagy Vörös Folt az elmúlt években látványosan zsugorodott. Ami viszont újdonság, az az, hogy a legfrissebb, 2023 decembere és 2024 márciusa közötti megfigyelések szerint ez a hatalmas vihar olyan, mintha folyamatos változásban lenne.
A brutal collision occurred in our solar system, dwarfed by the catastrophe that caused the extinction of the dinosaurs
Read more…
Még nem láttak ilyet
„Tudomásunk szerint ezt eddig még senki nem figyelte meg”
– nyilatkozta Amy Simon, a NASA Goddard Űrközpontjának vezető kutatója.
„Ez az első alkalom, hogy megfelelő képfelvételek állnak rendelkezésünkre a mozgásáról. A Hubble távcső nagy felbontású képeivel megállapíthatjuk, hogy a folt egyszerre zsugorodik és tágul, miközben gyorsul és lassul. Ez nagyon váratlan volt, és jelenleg nincs olyan hidrodinamikai magyarázat, ami választ adna rá”
– fogalmazott.
A NASA és az ESA által közzétett, Hubble-űrtávcsővel készített felvételekből készült animációban a Nagy Vörös Folt mérete, alakja, fényessége, színe és forgása is láthatóan változik.
„Amikor a Nagy Vörös Folt gyorsul vagy lassul, a körülötte lévő északi és déli szélnyírásokhoz képest tolódik el”
– mondta Mike Wong, a Berkeley Egyetem kutatója.
Something happened 24 billion kilometers from Earth, the furthest spacecraft sending strange signals in months
Read more…
Az Outer Planet Atmospheres Legacy program az elmúlt tíz évben folyamatosan figyelemmel kísérte a vihar méretének változásait, amelyek arra utaltak, hogy a folt fokozatosan zsugorodik. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy teljesen eltűnne, ugyanis az azt körülvevő széláramlatok továbbra is stabilizálhatják, és egy állandó méretet tarthatnak fenn.
Hogy mi okozza ezt a “zselészerű” mozgást, azt egyelőre még kérdések övezik, de a kutatók biztosak benne, hogy további megfigyelések közelebb visznek a megfejtéshez.
[–>